نظر شما به هیچ وجه امکان عمومی شدن در قسمت نظرات را ندارد، و تنها راه پاسخگویی به آن نیز از طریق پست الکترونیک می‌باشد. بنابراین در صورتیکه مایل به دریافت پاسخ هستید، پست الکترونیک خود را وارد کنید. موضوعی که شرکت برای آن تأسیس شده است انجام داده شده و با انجام آن غیره مسکن گردد. هنگامی که موضوع شرکت انجام یافته یا اینکه امکان انجام آن وجود نداشته باشد.

  • در مورد شرکت‌های سهامی خاص چون حداقل شرکای شرکت سه نفر می‌باشد و شرکت باید به صورت شورایی اداره شود پس حداقل مدیران هیئت مدیره نیز سه نفر می‌باشد.
  • لیکن فوت یا حجر هیچ یک از شرکا تاثیری در منعزل شدن هیچ یک از مدیران از سمت خود ندارد.
  • در حالی که در تعریف شرکت سهامی به نحو منعکس در مقررات سابق و کنونی، تنها برخی ویژگی‌های شرکت سهامی بیان گردیده است.

یکی از مهم‌ترین وظایف هیئت مدیره طبق ماده ۱۳۷، این است که هر شش ماه یک بار خلاصه صورت دارایی و قروض شرکت را تنظیم کرده و به بازرس یا بازرسان شرکت تحویل دهد. آن قسمت از مقررات قانون تجارت مصوب اردیبهشت ۱۳۱۱ مربوط به شرکت‌های سهامی که ناظر بر سایر انواع شرکت‌های تجاری‌می‌باشد نسبت به آن شرکت‌ها به قوت خود باقی است. ‌تا هنگامی که شرکتهای سهامی موجود در تاریخ تصویب این قانون پیگیری ثبت تغییرات شرکت ظرف سه سال وضع خود را با مقررات این قانون تطبیق نداده‌اند تابع مقررات مربوط‌به شرکتهای سهامی مذکور در قانون تجارت مصوب اردیبهشت ۱۳۱۱ و مقررات اساسنامه خود خواهند بود. 2- اسکینی، ربیعا، شریفی آل‌هاشم، سید الهام الدین، تحلیل اختیارات مدیران شرکت‌های سهامی‌با توجه به مبانی رابطه مدیران با شرکت در نظام‌های حقوقی ایران و انگلیس، مجله مدرس، دانشگاه تربیت مدرس، شماره 4، 1379.

زیرا در روابط بین کارگر و کارفرما، کارفرما مسئول اعمال زیان بار کارگران خود می‌باشد. همان گونه که برخی از نویسندگان نوشته‌اند طرف‌داری برای این نظریه در حقوق کشورمان یافت نشده است، و صرفا به عنوان یک احتمال از سوی برخی از استادان مطرح گردیده است. برای این نظر در نظام حقوقی انگلیس هم طرف دار جدی یافت نمی‌شود، و تقریبا تمامی ‌حقوقدانان انگلیسی معتقدند که مدیران شرکت به طور خود به خود مستخدم شرکت نیستند، همچنین گفته شده است که مدیران مستخدم شرکت نیستند تا از دستورات سهام داران به عنوان فرد تبعیت کنند. برخی از حقوق دانان نظر داده‌اند که مدیران، کارمندان یا مستخدمان شرکت نیستند. از این رو نمی‌توانند حق الزحمه خود را به عنوان طلبکار ممتاز در صورت انحلال شرکت مطالبه کنند.

قدم اول برای ثبت شرکت سهامی خاص

ارکان شرکتهای تجاری به سه دسته‌ی اصلی تقسیم ‌می‌شوند که هر رکن به‌طور اختصاصی وظیفه خاصی را دنبال می‌کند و در کنار هم به اداره شرکت می‌پردازند. مجمع عمومی عادی میبایست یک یا چند بازرس علی البدل هم انتخاب کند تا در زمان معافیت یا فوت یا استعفا یا نداشتن شرایط یا رد قبول سمت به وسیله بازرس یا بازرسان اصلی برای اجرای وظایف بازرسی فراخوانده شوند. 1-چنانچه اشاره شد بازرسان بر خلاف مدیران که لازم است از سهام داران باشند می توانند هم از بین صاحبان سهام انتخاب گردند، و هم از خارج از شرکت . شرکت سهامی که موسسین آن ها قسمتی از سرمایه شرکت را از طریق فروش سهام به مردم تامین نمایند سهامی عام نامیده می شود.

هدف ما ارئه خدمات VIP و مشاوره رایگان به مدیران محترم شرکت ها و مؤسسات غیر تجاری با بهره گیری از بهترین فناوری های اطلاعاتی، ارتباطی، اتوماسیون و نیروهای انسانی متخصص و کارآمد است. هیات مدیره شرکت نباید ممنوعیت های قانونی اصل ۱۴۱ قانون اساسی و مواد ۱۱۱ لایحه اصلاحی قانون تجارت را داشته باشد . از آنجایی که شرکت­‌های سهامی خاص غالباً شرکت‌­هایی هستند که تعداد شرکای آن کم بوده و امور شرکت نیز دارای گستردگی کمتری نسبت به شرکت سهامی عام است ، بسیاری از این شرکت­‌ها متشکل از افرادی هستند که با یکدیگر خویشاوندی خانوادگی دارند.

ارکان شرکت سهامی

۴ – در هر موقع که مجمع عمومی فوق‌العاده صاحبان سهام به هر علتی رای به انحلال شرکت بدهد. بازرسان در شرکت سهامی، ممکن است از سهامداران شرکت باشند و یا اینکه سهامدارشرکت نباشند .همینطور بازرس در شرکت سهامی عام لزوما باید شخص حقیقی باشد. آورده سهامداران که همان سرمایه شرکت می باشد، در این شرکت می تواند به صورت نقد و غیر نقد باشد و شرکت سهامی عام از شرکت هایی است که در آن تعهد به پرداخت وجود دارد.

الف مجمع عمومی مؤسس

امیدواریم معرفی اجمالی ارکان شرکت های تجاری در این مطلب، برای شما مفید بوده باشد. تصویب رساندن عین طرح اساسنامه شرکت و یا تصویب پس از اعمال پاره ای اصلاحات لازم . چنانچه قصد ایجاد سهام ممتازه در نظر باشد، مشخص کردن تعداد آن و امتیازات مربوط به آن . نحوه انتخاب و برکناری مدیران، مدت زمان ایفای وظیفه آن ها و وظایف آن ها.

شرکت، قراردادی است که بر اساس آن اعضا یا شرکا، با بخشی از سرمایه خود، یک شخصیت حقوقی جدید را ایجاد می‌کنند تا در سود و زیان حاصل از سرمایه شریک شوند. شرکت‌ها شخصیت حقوقی مستقلی از شرکا دارند و بسته به اینکه سرمایه اولیه خصوصی باشد یا دولتی؛ شرکت هم ممکن است دولتی یا خصوصی باشد. این سهام برای تضمین ثبت برند خسارتی است که ممکن است از تقصیر مدیران ناشی شود، این سهام، بانام و غیر قابل انتقال است. ۷- یکی دیگر از اختیارات هیئت مدیره در خصوص تعیین تکلیف برای پیگیری­‌های حقوقی و اقامه دعاوی است که در این زمینه می‌­تواند هر تصمیمی اعم از اقدام به پیگیری قضایی و یا صلح و سازش با طرف­‌های اختلاف اتخاذ کند.

از طرف دیگر مسئولیت سهامداران فقط محدود به میزان آورده یا مبلغ اسمی سهام آنها می‌باشد[۲]. به موجب ماده 23 لایحه، موسسین شرکت نسبت به کلیه اعمال و اقداماتی که برای تأسیس و ثبت شرکت انجام می دهند، مسئولیت تضامنی دارند. مثلاَ موسسین می دانستند کلیه سهام شرکت صحیحاَ تعهد نشده، ولی اعلام نکرده اند. شرکت دولتی بر اساس مقررات موجود، شرکتی است که تمام یا بخشی از سرمایه آن متعلق به دولت است و مطابق اساسنامه‌ای که به تصویب هیات وزیران یا مجلس شورای اسلامی می‌رسد، تشکیل می‌شود اما شرکت‌های خصوصی، به طور کامل تابع مقررات قانون تجارت و قوانین و مقررات مشابه هستند. در خصوص تفاوت‌های شرکت‌های دولتی و خصوصی و قوانین حاکم بر آن، دکتر حسین طاهرخانی، عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران جنوب در گفت‌وگو با «حمایت» توضیح می‌دهد.

زمانی می توان مجمع عمومی عادی را به طور فوق العاده، تشکیل داد که هیئت مدیره و بازرس یا بازرسین در مواقع ضروری از آن دعوت کرده باشند. در مجمع عمومی عادی، تصمیمات، همواره به اکثریت نصف به علاوه یک آرای حاضر در جلسه رسمی معتبر خواهد بود. مگر در مورد انتخاب مدیران و بازرسان که اکثریت نسبی کافی خواهد بود. چون در قسمت مراحل تأسیس و ثبت شرکت های سهامی ثبت شرکت عام به نحوۀ تشکیل و وظایف مجمع عمومی مؤسس اشاره کردیم که از توضیح بیشتر در این مورد خودداری می کنیم. مدیر عامل در شرکت سهامی می تواند عضو هیات مدیره باشد اما چنانچه بخواهد رئیس هیات مدیره باشد لازم است که سه چهارم اعضای هیات مدیره این موضوع را تصویب نمایند. چنانچه مدارک کامل باشد،اداره ثبت شرکت ها، اجازه پذیره نویسی را صادر می نماید.

عبادی، محمد علی، حقوق تجارت، انتشارات گنج دانش، تهران، چ دهم، 1373، ص 114. 1) تعیین نماینده در نمایندگی قانونی به حکم قانون یا دستور مقامات صالح قضایی صورت می‌گیرد؛ در حالی که در این مورد، اصیل (شرکت تجاری) مدیران را انتخاب می‌کند و قانون یا مقام قضایی، آن نقشی را که در انتخاب نماینده‌ی قانونی دارد در این جا ایفا نمی‌کند. ویژگی عقود جایز این است که با حدوث یکی از اسباب حجر یا فوت منفسخ می‌شوند.

در شرکت سهامی عام نهادی به نام بازرسی وجود دارد که بازرسان مزبور توسط مجمع عمومی عادی و با اکثریت نسبی انتخاب می گردند. تفاوت دوم در دو ماده ۲۱ قانون سابق و ماده یک لایحه اصلاحی قانون تجارت ۱۳۴۷ ذکر عبارت «مبلغ اسمی» در قانون اخیر به جای «سهام» است. اگر چه به نظر نمی‌رسد که تغییر مزبور پیامد عملی قابل اعتنایی در پی داشته باشد. لکن با اندکی تأمل تغییر به عمل آمده در لایحه اصلاحی ۱۳۴۷ دست‌کم از جهت نظری شایان توجه می‌نماید.

ثبت نرم افزار

تصمیمات مجمع عمومی عادی زمانی اعتبار خواهد یافت که با اکثریت نصف به علاوه یک حاضرین در جلسه اتخاذ شده باشد. مجمع عمومی عادی یا سالانه به مجمعی گفته می شود که لااقل یک بار در سال در موعد مقرر شده در اساسنامه با شرکت سهامداران شرکت برگذار می شود. شامل وظایف و اختیارات اعضاء شرکت ، هیئت مدیره ، بازرسان و مجامع عمومی می باشد که سیاست های کلی، مقررات و رویه های اجرایی شرکت را تبیین می کند. صلاحیت مجمع عمومی عادی برخلاف مجمع موسس و فوق العاده نامحدود است و می تواند به تمامی امور شرکت، به جز آنچه در صلاحیت دو مجمع است رسیدگی کند.