اولین نشست کمیته طرح های ارزش افزا در ذوب آهن اصفهان،شنبه سوم آبان ماه با حضور مرتضی یزدخواستی و مهرداد تولائیان از اعضای هیات مدیره شرکت،مرتضی ربانی مدیر برنامه ریزی و مهندسی صنایع و مدیران بخش های بهره برداری همزمان با جلسه دیسپاچری در سالن جلسات معاونت بهره برداری برگزار شد. شرکت های سهامی شرکت هایی هستند که سرمایه در آنها به قسمت های کوچکی تقسیم شده است که در اصطلاح سهم نامیده می شود .این نوع شرکت خود دارای دو دسته بندی اصلی (عام و خاص) می باشد .این مطلب با هدف بررسی ارکان اصلی شرکت های سهامی عام و خاص تهیه شده است. در شرکت تضامنی، مفهومی به نام هیئت مدیره وجود ندارد و شرکا حداقل یک نفر را از میان خود به سمت مدیر انتخاب می‌کنند و البنه نکته قابل توجه آن است که مسئولیت مدیر در برابر شرکا همان مسئولیت وکیل در برابر موکل است؛ یعنی مدیر نماینده قانونی شرکا محسوب می‌گردد. 1 – مجمع عمومی موسس، -2- مجمع عمومی عادی، و – three – مجمع عمومی فوق العاده.

ارکان شرکت

امید است با اتکال به خداوند متعال و تعامل با کارکنان صدیق و وظیفه شناس در انجام امور محوله موفق و پیروز باشید. در ماده سه لایحه اصلاحی قانون تجارت تاکید شده است که هر شرکت سهامی باید حداقل سه عضو سهامدار داشته باشد. نکته دیگری که بهتر است بدانیم، آن است که هر‌چند ارکان شرکت‌های تجاری به‌طور کلی و عمومی در قانون پیش‌بینی شده است و چهارچوب‌‌های کلی آن مشخص شده است، شرکت‌های تجاری جزء بخش خصوصی به حساب می‌آیند. بنابراین قانونگذار این امکان را در نظر گرفته است که برخی موارد بر اساس نظر شرکا و متن اساسنامه باشد.

به استناد ماده 31 قانون ، مجمع عمومی مؤسس عبارت است از عده ای از افراد واجد شرايط عضويت در تعاونی مربوط که اقدام به تأسيس تعاونی می نمايند. هر آنچه که باید در مورد اساسنامه، سرمایه و سهم در شرکت های سهامی بدانید» به طور مفصل در خصوص سرمایه و اساسنامه شرکت سهامی صحبت شده است. تعیین خط‎مشی شرکت و تصویب ثبت تغییرات و یا اقدام به هر عملی که به منظور توسعه شرکت صورت می‎گیرد، مشروط بر این که از صلاحیت مجمع عمومی فوق العاده خارج باشد. مدیر عامل هم می تواند از میان اعضای هیات مدیره و هم خارج از اعضای هیات مدیره انتخاب شود. در حالت کلی این مجمع برای انتخاب و عزل مدیران و بازرسان و تصویب گزارش های مالی تشکیل شود.

با توجه به اینکه عملکرد شرکت های سهامی در قیمت های سهام در بازار سرمایه نظیر بورس اورق بهادار متجلی می شود، لذا، بازار سرمایه می تواند برای تخصیص بهینه ی منابع و به تبع آن افزایش رفاه اقتصادی درسطح کلان بسترسازی نماید. چنانچه یک شرکت سهامی عملکرد بهینه داشته باشد، قیمت سهام آن افزایش می یابد و در صورتی که عملکرد آن نامطلوب باشد، قیمت سهامش کاهش می یابد. بنابراین، شرکت سهامی با عملکرد بهینه، هنگام افزایش سرمایه با قیمت سهام بالاتر، وبا صدور تعداد سهام کمتر می تواند سرمایه ی مور نیاز خود را تامین کند. البته این موضوع در خصوص کشورهای پیشرفته صادق است، به دلیل انکه در اینگونه کشورها افزایش سرمایه در شرکت های سهامی به قیمت بازار یا نزدیک به آن صورت می پذیرد. درصورتی که این امر، در ایران مصداق ندارد، به خاطر انکه افزایش سرمایه ی شرکت های سهامی در ایران بر اساس مبلغ اسمی انجام می شود. با مقایسه ی این دو سیاست، می توان نتیجه گرفت که در کشورهای پیشرفته تفاوت قیمت فروش و مبلغ اسمی جذب شرکت سهامی می شود، در حالی که در ایران این تفاوت به سهامداران تعلق می گیرد.

برای حضور در مجمع عمومی، باید ورقه ورود به جلسه دریافت نمود. در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر و یا ثبت شرکت، می توانید با شماره ۵ رقمی آسان ثبت ۰۲۱۴۳۴۹۸ تماس حاصل نمایید. هر اجتماع متشکل از اشخاص، نیازمند ارکانی به عنوان اداره کننده می باشد. چنانچه قصد ایجاد سهام ممتازه در نظر باشد، مشخص کردن تعداد آن و امتیازات مربوط به آن .

انواع شرکت های تجاری :

در واقع هر رکن در شرکت سهامی مانند یک چرخ برای پیشرفت آن به‌شمار می‌رود که نبود یا عملکرد ناقص آن می‌تواند شرکت را با چالش‌های فراوانی مواجه کند. در یک تقسیم‌بندی کلی می‌توان ارکان شرکت سهامی را شامل، هیئت مدیره، مجامع عمومی و بازرسان دانست. مدیران شرکت‏ها‎ی سهامی توسط مجمع عمومی و اولین مدیران شرکت را مجمع عمومی موسس انتخاب می‎کنند.

  • مجمع عمومی عادی سالیانه بازرس یا بازرسانی را به مدت 1 سال نعیین می کند تا بر اعمال هیئت مدیره نظارت کرده و نیز بر امور جاری از جمله عملیات مالی شرکت اشراف داشته باشند.
  • توسعه فروش همسو با توسعه تكنولوژي و پيشگامي در صنعتي سازي ساختمان از اهداف ديگر شركت توسعه و عمران اميد مي باشد.
  • انتخاب مدیران و بازرسان از این قاعده مستثنی بوده و اکثریت نسبی برای آن کافی خواهد بود.
  • مقدمه بازاریابی در دنیای امروز و در علم مدیریت از مهمترین ارکان بقای شرکت‌ها می‌باشد.
  • گرچه بر اساس قانون تجارت شرکت های تعاونی يکی از انواع شرکت های تجارتی است ، ولی اختلاف بين اين گونه شرکت ها با ساير شرکت ها تجاری بيش از وجوه تشابه آنها است.
  • شرکت تعاونی شرکتی است که وسيله اشخاص حقيقی يا حقوقی به منظور رفع نيازهای مشترک و بهبود وضع اقتصادی از طريق خود ياری و کمک متقابل تشکيل می شود.

اگر در اولین مرتبه‌ای که پذیره‌نویسان دعوت می‌شوند، حداقل نیمی از آن‌ها در جلسه حاضر نشوند، جلسۀ مجمع تشکیل نمی‌شود و لازم است دوباره برای حضور در مجمع دعوت شوند. در مجمع جدیدی که تشکیل می‌شود، حضور حداقل یک‌سوم ثبت شرکت در تهران پذیره‌نویسان سرمایه ضروری است. در هر دو حالتِ گفته‌شده، تصمیمات مجمع عمومی مؤسس زمانی قانونی است که حداقل دوسومِ حاضران در مجمع، آن تصمیم را تصویب کرده باشند، وگرنه مؤسسان باید تشکیل‌نشدنِ شرکت را اعلام کنند.

نحوه سرمايه گذاری در شرکت سهامی عام در توضیح ارکان شرکت های تجاری :

مجمع عمومی عادی مجمعی است که به صورت سالیانه به ارائه گزارش عملکرد مالی و غیرمالی مدیران از جمله ترازنامه با حضور سهامداران شرکت تشکیل می گردد. به طور کلی وظیفه مجمع عمومی عادی تصمیم گیری در امور جاریه شرکت و به عبارت دقیق تر هر آنچه از وظایف مجمع عمومی موسس و مجمع عمومی فوق العاده نیست از وظایف مجمع عمومی عادی به شمار می رود. ارکان شرکتهای تجاری در شرکت مختلط غیرسهامی رکن مدیریتی و رکن تصمیم‌گیری است و رکن نظارتی مانند هیئت نظار در این شرکت وجود ندارد. در بحث تصمیم‌گیری بنا بر متن قانون، باید با توجه به اساسنامه شرکت انجام شود. در بحث مدیریتی باید در نظر داشت که این شرکت از چند شریک ضامن و چند شریک با مسئولیت محدود تشکیل شده است و قانون حق اداره شرکت را به شرکای ضامن داده است و شرکای با مسئولیت محدود نقشی در اداره‌ی شرکت ندارند.

تشکیل شرکت، تعیین اولین مدیران و بازرسان، تصویب اسناد تأسیس شرکت مانند اساس‌نامه، تصمیم‌گیری دربارۀ آورده‌های غیرنقدی مؤسسان و حقوق و امتیازاتی که برخی از آن‌ها مطالبه می‌کنند، از وظیفه‌های این مجمع است. نکته قابل توجه این که، تشکیل مجمع عمومی موسس از جمله موارد الزامی برای شرکت­های سهامی خاص نیست و به عبارت ساده تر این دست از شرکت­ها اجباری به تشکیل این شرکت ندارند. شرکت سهامی در دو نوع سهامی عام و سهامی خاص ثبت می‌شوند و از لحاظ ثبت برند با یکدیگر برابر هستند. برای ثبت شرکت سهامی می‌توانید یکی از ساده‌ترین روش‌های ثبت شرکت یعنی ثبت آنلاین با ثبت‌یار را تجربه کنید.

دانلود مقاله گزارش هیئت مدیره به مجمع عمومی عادی صاحبان سهام مربوط به عملکرد سال 1384

مجمع عمومی تاسیس کننده شرکت، مجمع عمومی موسس خوانده می شود که به محض تشکیل شرکت، برگذار می شود. واضح ترین تعریف از شرکت دولتی در ماده ۴ قانون محاسبات عمومی کشور ارائه گشته است. عنصر اول و مهمی که شرکت های سهامی را با آن تعریف می کنیم، برگه های سهام هستند. هر شرکت سهامی از سمت ها و ارکانی تشکیل شده که به کمک آنها این شرکت اداره شده، کار میکند و بر کارکرد آن نظارت می شود.. رکن نظارتی برای شرکت نسبی در قانون پیش‌بینی نشده است؛ اما می‌تواند در اساسنامه با توافق مجمع عمومی ناظر تعیین کرد. این شرکت بین تعدادی شرکای سهامی و یک یا چند شریک ضامن تشکیل می‌شود و مدیریت شرکت مختلط سهامی با شرکای ضامن است.