در نتیجه می‌توان گفت شرکت سهامی خاص یکی از انواع شرکت سهامی است که برای شروع فعالیت تنها به سه شریک احتیاج دارد و مسئولیت شرکا به میزان سهام آن‌ها در شرکت است. 2ـ در صورتی که هیأت مدیره شرکت به دعوت مجمع عمومی فوق العاده مبادرت ننماید و یا مجمعی که دعوت می شود نتواند مطابق مقررات قانونی منعقد گردد هر ذی نفع می تواند انحلال شرکت را از دادگاه صلاحیتدار درخواست کند. باید توجه داشته باشید برای ثبت شرکت در قالب سهامی خاص حتما باید قبل یا بعد از اسم شرکت عنوان “سهامی خاص” قید شود.

  • برای انتخاب اسم به این نکته توجه نمایید که بایستی از لغت نامه دهخدا برای انتخاب اسم شرکت استفاده شود و نباید اسم ریشه عربی و یا لاتین داشته باشد.
  • ۱-در شرکت با مسئولیت محدود تعداد شرکاء حداقل ۲ نفر و در شرکت سهامی خاص تعداد سهامداران حداقل ۳ نفر می باشند .
  • الان اصل مبلغ حدود 60 میلیون و با جریمه آن حدود a hundred and eighty میلیون به دارایی بدهکار هستیم.
  • سرمایه در ثبت شرکت مسئولیت محدود بر خلاف سهامی خاص به سهام تقسیم نمی شود، بلکه به صورت سهم الشرکه به اعضاء تعلق خواهد داشت.
  • چون اداره شركت در حیطه وظایف مدیران است نه حق آنها و بنابراین وظیفه مذكور قابل واگذاری نیست.
  • ولی اشکال که عملا برای عزل پیش می آید این است که مجامع عمومی معمولا اختیار دارند فقط درباره موضوعهایی که در دستور جلسه است بحث کرده و تصمیم بگیرند و مدیران شرکت های سهامی حاضر به درج این موضوع در دستور جلسه شرکت نمی شوند .

سپس او سرمایه‌گذارانی پیدا می‌کند که در منافع آن کسب‌وکار شریک می‌شوند. همچنین کمترین میزان سرمایه برای تاسیس شرکت مختلط غیر سهامی مبلغ یک میلیون ریال در نظر گرفته می‌شود. گفتنی است که شرکای ضامن باید تمام سرمایه نقدی مقرر را تأمین کنند، اما شرکای با مسئولیت محدود می‌توانند قسمتی از آن را بپردازند و برای پرداخت باقی آن صرفاً متعهد شوند.

قوانین حقوقی ثبت شرکت سهامی خاص

در هر نوع از شرکت های نام برده شده حداقل میزان سرمایه یک میلیون ریال است. توجه داشته باشید در انتخاب نام این نوع از شرکت ها باید از اسم یکی از شرکاء بکار گرفته شود . در انتخاب نام شرکت و برگه و اوراق شرکت سهامی عام، ذکر عبارت سهامی عام الزامی است و در شرکت سهامی خاص، عبارت سهامی خاص باید ذکر شود. بله برای تاسیس شرکت مسئولیت محدود حداقل 2 نفر عضو نیاز هست که این دو نفر می تونن اعضای یک خانواده باشن و مدرک تحصیلی خاصی هم نیاز نیست. کارشناسان ما تجربه زیادی در زمینه ثبت انواع شرکت از جمله شرکت مسئولیت محدود دارند.

طراحی و ثبت برند و علامت تجاری شما از صفر تا صد تا مرحله دریافت سند رسمی بصورت انحصاری و استعلام کاملا رایگان نام مورد نظر شما. مشاورین آگاه ثبت پس از عقد قرارداد تا زمان ثبت شرکت و چاپ در روزنامه رسمی پیگیر پرونده و پاسخگوی شما خواهند بود. به منظور ثبت آگهی روزنامه رسمی شما می توانید به سراغ ثبت برند تجاری سایت رفته و از این طریق آگهی خود را در روزنامه رسمی به صورت اینترنتی به ثبت برسانید. نکته مهم این است که هزینه انتشار آگهی نیز به صورت اینترنتی پرداخت می شود و شما می توانید به راحتی این فرآیند را انجام دهید. ۸٫ارائه اصل سند مالکیت در صورتی که بخشی از سرمایه شرکت جزء اموال غیر منقول باشد.

د) روزنامه کثبرالانتشار ……………………… برای درج آگهی های شرکت انتخاب شد. 7ـ دریافت مطالبات شرکت و پرداخت دیون آن از اصل و بهر و متفرعات. 1ـ نمایندگی شرکت در برابر اشخاص و کلیه ادارات دولتی و مؤسسات خصوصی. سهام شرکت غیر قابل تقسیم می باشد مالکین مشاع مکلفند در برابر شرکت تنهابه یک نفر از خودشان نمایندگی بدهند.

اعضای شرکت الزاما باید سهام‌دار باشند حتی اگر میزان سهام آنان از شرکت ۱ درصد باشد. ‌د) در مورد فوت یكی از شركاء اگر به موجب اساسنامه پیش‌بینی شده باشد. ماده روابط بین شركاء تابع اساسنامه است – اگر در اساسنامه راجع به تقسیم نفع و ضرر مقررات خاصی نباشد تقسیم مزبور به نسبت سرمایه‌شركاء به عمل خواهد آمد.

اعضای تشکیل دهنده شرکت سهامی خاص

برای انجام مراحل ثبت شرکت سهامی خاص باید با مدارک مربوطه به سامانه اداره ثبت شرکت‌ها مراجعه کنید و با تعیین نوع شرکت و اعضا و سمت آن‌ها و وارد کردن تمام اطلاعات مورد نیاز درخواست خود را ثبت کنید و فرم مربوطه را پر کنید. یکی از مهم‌ترین موارد در تنظیم صورت‌جلسات، انتخاب مجامع متناسب با تصمیمات حاضرین در جلسه است. انتخاب هر مجمع و یا جلسه هیئت مدیره در سامانه منجر به نمایش تصمیمات متناسب و در صلاحیت آن مجمع و یا جلسه می‌گردد. در سایت اطلاع رسانی ثبت شرکتها به آدرس منویی به نام مدارک و مراحل ثبت تغییرات وجود دارد.

قوانین ثبت شرکت سهامی خاص

اگر سرمایه شرکت سهامی خاص، بعد از ثبت شرکت از مبلغ گفته شده کمتر شود، ظرف مدت یکسال باید نسبت به افزایش سرمایه شرکت اقدام شود و در غیر این صورت هر فرد ذی نفع می توانند منحل شدن را از اداره ثبت درخواست کند. شرکت سهامی خاص با تشکیل مجمع عمومی موسسین تشکیل می شود که حد نصاب این مجمع در جلسه اول دو سوم اعضاء می باشد و در صورت عدم حضور و رسیدن به حد نصاب جلسه دوم با نصف اعضاء و دارندگان حداقل نصف سرمایه شرکت سهامی خاص رسمیت میابد. اشخاصی حقوقی می توانند به سمت مدیریت شركت انتخاب شوند و دارای همان مسئولیت های مدنی شخص حقیقی عضو هیئت مدیره می باشند اما می بایست یك نفر به نمایندگی از سوی شخص حقوقی انجام وظایف مدیریت را به صورت دائمی برعهده بگیرد . مشمول همان شرایط و تعهدات و مسئولیت های مدنی و جزایی عضو هیئت مدیره شامل حال این نماینده نیز گردیده و از جهت مدنی با شخص حقوقی كه او را به نمایندگی تعیین نموده است مسئولیت تضامنی خواهد داشت. شخص حقوقی که عضو هیئت مدیره شرکت سهامی خاص است می تواند در هر زمان نماینده خود رابرکنار کند مشروط بر آنكه درهمان موقع كتبا جایگزین وی رابه شركت معرفی نماید و گرنه غایب محسوب می شود.. پس از ارسال آنها در پاکت مخصوص پستی به اداره ثبت شرکت‌ها و تایید کارشناسان مرکز، این فرایند به انجام می‌رسد.

اصل دعوت نامه که از شرکای شرکت برای شرکت در مجمع فوق العاده دعوت به عمل آورد. صورت جلسه ی انحلال شرکت که توسط همه ی اعضا و مدیر تصفیه امضای شده باشد. عملا پس از انتشار ثبت شرکت آگهی در روزنامه با مضمون انحلال شرکت، شرکت شما دیگر وجود ندارد و منحل شده است. باید صورتجلسه ای تنظیم شود و همه ی سهامداران و شرکاء آنرا به امضای در بیاورند.

لذا اطلاع از تمامی موارد حقوقی موجود در قانون امری بدیهی و ضروری است. در صورت نیاز می توانید از کارشناسان پرشین ثبت در این خصوص مشاوره بگیرید. جنبه نظارتی وظایف بازرس در بررسی حساب ها و تمامی صورت های مالی که توسط مدیران تهیه می شود، صدق می کند.

مدارک انحلال شرکت سهامی خاص

تهیه و تنظیم مدارک، گرفتن مجوزهای لازم برای فعالیت و تامین سرمایه جزو مهم‌ترین مراحل ثبت شرکت سهامی خاص در ایران هستند. تنظیم اساس‌نامه شرکت سهامی خاص مهم‌ترین مرحله ثبت قانونی آن است. تابعیت شرکت، دارندگان حق امضا و وظایف اعضا نیز در همین سند مشخص می‌شوند. گفتنی است که برای ثبت شرکت سهامی خاص نیازی به تنظیم شرکت‌نامه نیست. 12 ) از دیگر قوانینشرکت سهامی خاصطبق ماده eighty two تشکیل مجمع عمومی موسس به صورت اختیاری می باشد که می بایست با توافق کلیه شرکا در اساس نامه ذکر شود .

در شرکت های سهامی اعم از سهامی خاص و سهامی عام، هیچ منعی برای “بانام” بودن تمام سهام شرکت وجود ندارد ولی تمام سهام هیچ یک از شرکت های سهامی نمی تواند “بی نام” باشد. طبق رویه معمول و جاری، بسیاری از شرکت های سهامی (علی الخصوص شرکت های سهامی خاص) فاقد دفتر ثبت سهام و همچنین فاقد برگ سهم هستند که این موضوع مالکیت اشخاص را در چنین شرکت هایی با مخاطرات تغییرات شرکت بسیاری مواجه می سازد. اخذ وام و تسهیلات برای شرکت های سهامی خاص راحت تر بوده و معمولاَ تا سقف ده برابر سرمایه شرکت امکان اخذ وام و اعتبارات از بانک ها یا موسسات مالی امکانپذیر است. شرکت های سهامی خاص نسبت به مسئولیت محدود دارای اعتبار بالاتری بوده و اغلب برای افرادی که امور بازرگانی، عمرانی، شرکت های بیمه، تولیدی و… انجام می دهند مناسب می باشد.